Louis Poulsen
Et par justérbare væglamper af hvidmalet metal. Model nr. 38564–67. Udført hos Louis Poulsen. (2)
Litteratur: “LP-Nyt” 1953 nr. 137, gengivet og omtalt bl.a. s. 1083. Katalogført hos Louis Poulsen i 1950–1960'erne uden angivelse af designer. Ses i samtiden afbildet i bygninger tegnet af Arne Jacobsen, Vilhelm Lauritzen, Kaj Fischer og Gunnar Petersen m.fl.
Brugsslitage. Nogle ridser, mærker og minimale buler. Manglende spejlreflektorer. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 31. maj 2016
14 bud