Jørgen Rohweder (f. 1904, d. 1994)
“Tjingatjuk's Gyngehest” af rattan med beviklinger af sjener og farvet plast. Model nr. 35. Udført hos E.V.A. Nissen. H. 80. L. 115.
Litteratur: Nyt Tidsskrift for Kunstindustri 1937, side 206. Litteratur: Dansk Kunsthåndværk nr. 11, 1950 og nr. 6, 1956 i annoncer for “Den Permanente”.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Sjenebevikling mangler på front af venstre gænge. Løs plastbevikling ved venstre mule.
Moderne kunst og design, 22. april 2014
17 bud