911/​685

Pierre Alechinsky (f. Bruxelles 1927)

“L'eau grise”. Sign. Alechinsky 1990, IX/XV ea. Med dedikation fra kunstnren. Udgivet og trykt hos Robert & Lydie Dutrou, Paris. Radering og akvatinte på Arches papir. Bladstørrelse 133×98.

Litteratur: Michel Butor & Michel Sicard: “Alechinsky, Travaux d'impression”, Paris, Galilée, 1992, side 220. Proveniens: Privatsamling, Frankrig.

CoBrA, 6. december 2022

Vur­dering

50.000–75.000 DKK

Hammerslag

65.000 DKK