Et par gennembrudte frugtskåle af porcelæn, dekorerede i overglasurfarver og guld med tilbagelænet kvinde og mand. 2863 og 2858. Meissen, 19. årh. H. 20 og 17 cm. L. 31 og 33 cm. (2)
Proveniens: Efterkommere af Frederik VIII til i dag.
Herre: Brændingsfejl på krave samt på kurv. Reparation på den ene lillefinger samt begge hanke. Afslag på sløjfe. Kvinde: Repareret på underarm, begge hanke på kurv samt det ene knæ.