2414/542
Arne Vodder (f. 1926, d. 2009)
Fritstående skænk af palisander på stel med seks ben, front med to jalousilåger og låge. Model 36. Udført hos Sibast Møbler. H. 80,5. L. 226. B. 47.
Litteratur: Mobilia nr. 61, august 1960.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Et greb med mindre hårrevne. Manglende hylder.
Moderne kunst og design, 2. april 2024
Vurdering
Hammerslag