2443/234
Kinesisk tedåse af porcelæn, firsidet, dekoreret i underglasur blå. I bunden artemesia blad. 20. årh. H. 13 cm. Derudover en lågbojan, ligeledes dekoreret i blåt. H. 21 cm. (2)
Bojanen med overfladeridser.
Ældre malerier, møbler og varia, 21. oktober 2024
Vurdering
Hammerslag