2441/​817

Arne Vodder (f. 1926, d. 2009)

Lænestol med ben af stål. Sæde, sider og ryg betrukket med patineret, cognacfarvet skind. Model 3331. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1965.

Litteratur: Mobilia nr. 107–108, juni-juli 1964.

Fritz Hansen katalog 1968, s. 72.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Porøs skum på armlæn. Patineret skind med pletter og skjolder, enkelte minimale huller og mindre defekte syninger.

I Lyngby
Vur­dering

4.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?