Frederik Rohde (f. København 1816, d. Frederiksberg 1886)
“Klosterhave ved Gaardasøen”. Sign. monogram 1849. Olie på lærred monteret på træ. 36×47.
Proveniens: Professor Dahlerup. Bruun Rasmussen auktion 836, 2008 nr. 726.
Udstillet: Muligvis udstillet Charlottenborg 1850, nr. 154.
Enkelte retoucheringer. Krakeleringer af varierende størrelse og enkelte minimale afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. august 2021
11 bud