2139/421
Sukkerskål af sølv, gennembrudt med engle, løver, blomster og bladværk, blå indsats af glas. Vægt ekskl. indsats ca. 290 g. Antageligt Haunau. 20. årh. H. inkl. hank 23 cm.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Glasskål skåret.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. september 2021
Vurdering
Hammerslag