2415/​842

Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)

Reolvæg af teak bestående af 9 vægpaneler med 12 vanger, 7 hylder samt to skabssektioner med skydelåger. Beslag samt 6 bogstøtter af messing. Mindste skab med hylde af glas, største skab med bar med spejle, hylder samt udtræksbakker til bestik. Formgivet 1953. Udført hos Bovirke, mindste skab mærket. (30)

Vanger. L. 200. Vægpaneler: H. 200. B. 20/30/76. Skabssektioner: H. 45. B. 157,5. D. 40, og H. 42. B. 78. D. 35. Hylder: B. 78. D. 28.

Original kvittering medfølger.

Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser, skjolder og mærker. Skruer på en hylde løse. Største skab med mærker på top. Teak delvist falmet. Mindere finérafslag. Finér delvis med fugtskader.

Moderne kunst og design, 9. april 2024

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

21.000 DKK

21.000 DKK