2438/5
Sønderjysk Louis XVI chatol af senere dekoreret guldstafferet og bemalet træ, overdel med to glasdøre, herunder skrå skriveklap. Danmark, 18. årh.s slutning. H. 200. B. 120. D. 60.
Ridser og mærker. Ridser og mærker. Nøgle medfølger. Senere bemalet. Løst bagben.
Ældre malerier, møbler og varia, 16. september 2024
Vurdering
Hammerslag