2103/23
Charles X svingvugge af mahogni, bådformet med lameller i siderne, rammen med en søjleformet oprejst stav med udskåret svanehoved, fronten med kvindelig buste af forgyldt og patineret bronze. Frankrig, c. 1820. H. 177 cm. W. 130 cm. D. 58 cm.
Ridser og mærker. Brugsslitage. En af lamellerne er knækket.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021
Vurdering
Hammerslag