2413/739
A. Bank Jensen & Kjeld Iversen
Justérbar væglampe af patineret eg. Skærm af plisseret akryl. Udført hos Louis Poulsen. L. ca. 83.
Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk” nr. 8–9, 1956. Her beskrives lampen som EL-PE Design i en Louis Poulsen annonce.
Almindelig brugsslitage. Ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Ophæng med malingrester.
Moderne kunst og design, 26. marts 2024
Vurdering
Hammerslag