2446/859
Poul M. Volther (f. 1923, d. 2001)
Daybed/sovebriks med stel af eg, tremmer i ryg af bøg samt justérbar opklappelig ryg med to vanger. To-delte, dybthæftede epedahynder betrukket med stribet uld. Model 200. Udført hos Frem Røjle, 1950–60'erne. L. 200.
Præsenteret på Møbelfabrikantforeningens møbelmesse i Fredericia 1957.
Litteratur: Mobilia 1957.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. En vange med afknækket samlingsdyvel. Anden vange med reparation. Et bagben med revne/reparation.
Vurdering
802930 |