1927/​12

Rundt salonbord af mahogni, kanneleret stamme på trepasfod med sfinkser, sarg prydet med tandsnit og akantus. Antageligt udført hos Georg Kofoed's Møbeletablissement. Empireform. 20. årh. H. 70. Diam. 105.

Mindre finerskader. Vandskjolder. Manglende dekoration. Ridser og mærker. Brugsslitage.

Ældre malerier og møbler, 1. juli 2019

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

5.500 DKK

12 bud

5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
(Autobud) 4.200 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.600 DKK
(Autobud) 3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK