1927/12
Rundt salonbord af mahogni, kanneleret stamme på trepasfod med sfinkser, sarg prydet med tandsnit og akantus. Antageligt udført hos Georg Kofoed's Møbeletablissement. Empireform. 20. årh. H. 70. Diam. 105.
Mindre finerskader. Vandskjolder. Manglende dekoration. Ridser og mærker. Brugsslitage.
Ældre malerier og møbler, 1. juli 2019
Vurdering
Hammerslag
12 bud