Ubekendt kunstner, 19. årh.s slutning
Et par portrætter af Zar Nikolaj II og Zaritsa Alexandra Feodorovna af Rusland. Hun tryksign. Lieber, han usigneret. Voksbehandlede litografier i farver på papir. Hver 43×33. Samtidige “sølv”-rammer.
Desuden medfølger plakette af metal i ramme, forestillende russiske zarer fra Mikhail I til Nikolaj II, i anledning af Romanov-dynastiets 300-års regeringsjubilæum 1613–1913. 17,5×13. (3).
Portrætter: Mindre gulnet og foldet. Plakette: Mindre aldersslitage.
Russisk tema, 6. december 2021
16 bud