Sven Havsteen-Mikkelsen (f. Argentina 1912, d. Ærøskøbing 1999)
“På havet”, Færøerne. Sign. SHM; sign. med titel på bagsiden. Olie på lærred. 130×195.
Udstillet: Corner, Charlottenborg 1984, kat. nr. 204 (stempel på bagsiden). Udstillet: Corner, Charlottenborg 1990, kat. nr. 151 (stempel på bagsiden). Udstillet: Kastrupgårdsamlingen, november 2004 - januar 2005. Proveniens: Wils, Gothersgade, København. Proveniens: Bruun Rasmussen Kunstauktioner, Auktion 590, kat. 97, København, september 1993. Proveniens: Privatsamling, Danmark.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og grafik, 5. december 2018