2449/69
Kinesisk kåbe af blå silke, syet med guld- og farvet tråd med ni femkloede drager jagende den brændende perle blandt skyformationer og kejserlige symboler, forneden det bølgende hav. Qing, 19. årh. L. 140 cm.
Proveniens: Dansk privatsamling.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Vurdering