891/1235
Carl-Harry Stålhane (f. 1920, d. 1990)
Høj vase af stentøj, dekoreret med lys grågrøn glasur med grønne, lysebrune og gråbrune elementer. Sign. monogram. Udført og sign. hos Rörstrand, Sweden. H. 61,5.
Alders- og brugspatina herunder nogle overfladeridser og mærker. 2. sortering.
Design, 3. december 2019
Vurdering
Hammerslag