2034/​749

Thor Bøgelund-Jensen (f. Sorø 1890, d. Gentofte 1959)

“Nu kalder Danmark paa sine Børn Farvel for evigt du tyske Ørn”, 1920. Usign. Litografisk plakat i farver. Lysmål 89×61,5.

Litteratur: Lars Dybdahl, “Den danske plakat”, København 1994, afb. s. 255.

Revner. Foldemærker. Fugtpletter. Enkelte huller.

Moderne kunst og design, 18. august 2020

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.100 DKK

2.100 DKK
2.000 DKK