1949/8561
Piotr Alexandrovich Samonov (f. Sterlitamak 1863, d. Serbien ca. 1930)
Russisk skulptur a bronze med rester af forgyldning forestillende en ung hyrdedreng med et æsel. Sign. P. Samonov. H. 35. L. 28.
Mindre aldersslitage, bl. a. enkelte huller og reparationer samt evt. manglende del foran drengens fod og en nyere skrue i bunden.
Russisk tema, 5. december 2019
Vurdering
Hammerslag