1949/​8561
Piotr Alexandrovich Samonov: Russisk skulptur a bronze med rester af forgyldning forestillende en ung hyrdedreng med et æsel. Sign. P. Samonov. H. 35. L. 28.

Be­skriv­el­se

Russisk skulptur a bronze med rester af forgyldning forestillende en ung hyrdedreng med et æsel. Sign. P. Samonov. H. 35. L. 28.

Mindre aldersslitage, bl. a. enkelte huller og reparationer samt evt. manglende del foran drengens fod og en nyere skrue i bunden.

Russisk tema, 5. december 2019

Skulpturer & bronzer

Kunstner

Piotr Alexandrovich Samonov (f. Sterlitamak 1863, d. Serbien ca. 1930)

Vur­dering

15.000 kr.

Hammerslag

10.500 kr.

10.500 kr.