Simon Simonsen (f. München 1841, d. København 1928)
Gode venner. En stork, en lænkehund, en krage og flere små ællinger er forsamlet omkring et hundehus. Sign. Simon Simonsen 1864. Olie på lærred. 85×76.
Proveniens: Ellekilde Auktionshus, dec. 2002, nr. 31.
Lærredet er dubleret. Mindre retoucheringer og krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021