1403/832
Dansk møbeldesign
Dameskrivebord/toiletmøbel af teak med opklappelig spejl og to skuffer. Ubekendt producent. Samt skammel af eg med sort skind. Udført hos Erik Jørgensen for Selectform. Skrivebord H. 73. B. 110. D. 48. Skammel H. 39. L. 512. B. 41. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Overflade ridser og mærker. Vandskjolder. Skammel mangler en knap.
Moderne kunst og design, 14. januar 2014
Vurdering
Hammerslag