Alexander Grigorievich Varnek (f. Skt. Petersborg 1782, d. sst. 1843)
Portræt af et russisk barn. Sign. A. Varnek med utydelig datering (med kyrilliske bogstaver). Olie på papir. 17×14.
Proveniens: En svensk privatsamling.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: russia@bruun-rasmussen.dk
Russisk kunst, 7. juni 2019