842/​156

Christen Købke (f. København 1810, d. sst. 1848)

Erhvervet af The Metropolitan Museum of Art i september 2013.

“En kæmpegrav”. Usigneret. Dateret 1830. Bly og lavering på papir. Lysmål 18×20,5.

Proveniens: ABR auktion 314, 1974 nr. 317. Boet efter Johan og Randi Dæhnfeldt.

Ældre malerier og tegninger, 17. september 2013

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

12.000 DKK