1324/690
Kaj Winding (f. 1904)
Kiste af eg med spanskrørsflet på sider. Udført hos Poul Hundevad for Domus Danica. H. 48. L. 92. B. 48.
Litteratur: Mobilia 1961.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte overflade ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 11. juni 2013
Vurdering
Hammerslag
25 bud