2050/8734
Solomon Telingater (f. 1903, d. 1969, Soviet graphic artist)
D. Juriv. Bog om Maxim Gorkij 1931. “Stormbringeren”. Design og tilrettelæggelse af Solomon Telingater. Illust. med fotomontager og konstruktivistisk design. Orig. omslag.
Mindre brugsspor.
Russisk tema, 7. december 2020
Vurdering
Hammerslag