Russisk lommeur af forsølvet metal, sort emaljeskive, signeret Pavel Bure, med arabiske tal og små sekunder, støvkapsel signeret Pavel Bure, nr. 235831. 1909. Værk indgraveret med kyrilliske bogstaver PU. Kassediam. 51 mm.
Proveniens: Ifølge sælgers oplysninger havde Zar Nikolaj II af Rusland på et tidspunkt en læge, der hed Paul Werner von Dresden og han skal have fået nærværende ur af zaren. Paul Werner von Dresden emigrerede til Danmark under den russiske revolution. Lægen var onkel til sælgers moder.
Alders- og brugsslitage. Knækket hængsel ved støvkapsel. Værket er “trukket over”. Vi garanterer ikke for funktionaliteten.
Russisk auktion, 30. november 2015