2120/15
Kinesisk Bencharong lågskål af porcelæn i kinesisk design dekoreret i farver og guld med blomster og fugle inddelt i felter. Lågknop i form af lotus blomst med indvendig knop. 19. årh. H. 12 cm. Diam. 16,5 cm.
Proveniens: Gustav Joachim baron Wedell-Wedellsborg, ansat i Det Østasiatiske Kompagni 1928, Bangkok filial 1929–33.
låg indvendig med afslag, afslag på glasur
Ældre malerier, møbler og varia, 17. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
43 bud