763/​2090

Laurits Tuxen (f. København 1853, d. sst. 1927)

Købt i december 2006 af Grønlands Nationalmuseum og Arkiv.

“Christian X's besøg i Grønland. Folkemøde i Julidalen ved Godhavn 14. juli 1921”. Sign. L. Tuxen 1922. Olie på lærred. 86×114.

Frederiksborgmuseet ejer et næsten identisk maleri dateret 1921. Det er registreret i Lise Svanholms fortegnelse over Laurits Tuxens malerier som nr. 1169.

Udsøgte malerier, 6. december 2006

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag

150.000 DKK