763/​2090

Laurits Tuxen (b. Copenhagen 1853, d. s.p. 1927)

Købt i december 2006 af Grønlands Nationalmuseum og Arkiv.

“Christian X's besøg i Grønland. Folkemøde i Julidalen ved Godhavn 14. juli 1921”. Sign. L. Tuxen 1922. Olie på lærred. 86×114.

Frederiksborgmuseet ejer et næsten identisk maleri dateret 1921. Det er registreret i Lise Svanholms fortegnelse over Laurits Tuxens malerier som nr. 1169.

Additional Remarks

Auction

Selected paintings, 6 December 2006

Category
Estimate

150,000–200,000 DKK

Sold

Price realised

150,000 DKK