Cigaretetui og lommeur af sortpatineret stål “gunmetal”. Cigaretetui prydet med baron kronet monogram af guld, blomst af perlemor og grøn agat, lukke prydet med grøn agat. Lommeur med gylden skive med arabertal, forgyldt værk, kædering og krone. 20. årh.s første tredjedel. Mål: 9×8 cm. Kassediam. 46 mm. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Patinering med let gennemslidning. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Urskive ridset.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. november 2019
19 bud