2022/887
Erik Jørgensen (f. København 1929)
Fritstående tre-personers sofa med ben af mørkbejdset træ, betrukket med hvid- og brunstribet uld. Udført hos Erik Jørgensens Møbelfabrik. L. 217.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds og pletter. Løse samlinger.
Moderne kunst og design, 26. maj 2020
Vurdering
Hammerslag