2022/​887

Erik Jørgensen (f. København 1929)

Fritstående tre-personers sofa med ben af mørkbejdset træ, betrukket med hvid- og brunstribet uld. Udført hos Erik Jørgensens Møbelfabrik. L. 217.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds og pletter. Løse samlinger.

Moderne kunst og design, 26. maj 2020

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag