886/​1148
Egon Mathiesen: “Rød baggrund”, 1936. Sign. på bagsiden EM 36. Olie på lærred. 137×100.

Be­skriv­el­se

“Rød baggrund”, 1936. Sign. på bagsiden EM 36. Olie på lærred. 137×100.

Udstillet: Kunstnernes Efteraarsudstilling 1936, København, kat. nr. 185.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Moderne malerier og grafik, 4. juni 2019

Moderne malerier

Kunstner

Egon Mathiesen (f. Esbjerg 1907, d. København 1976)

Vur­dering

30.000 kr.

Hammerslag

65.000 kr.