Carl Halier (f. 1873, d. 1948)
Knud Andersen (f. 1892, d. 1966)
Rund lågkrukke af stentøj, dekoreret med Sung glasur med blå elementer. Sign. monogram, 1938. Kgl. P. Forsynet med låg og stand af bronze. Stemplet monogram KA for Knud Andersen. Kgl. P. H. inkl. låg og stand 35.
Låg og stand begge oppoleret. Stand indgraveret på yderside: “Fra Landmandsbankens Direktion 1868–14. april - 1943”. Selve krukkens fodrand og underside med nogle afslag.
Moderne kunst og design, 20. august 2019
14 bud