2437/534
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Tre vaser af lertøj dekoreret med horndekorerede motiver i blåt, grønt og brunt på lys base. Sign. HAK, stemplet Danmark. Udført hos Kähler. H. 13,5–19. (3)
Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker samt enkelte små afslag og glasurafskalninger. Vase med grøn/brun glasur: øverste kant poleret ned.
Moderne kunst og design, 10. september 2024
Vurdering
Hammerslag
24 bud