2438/697
Karl Schrøder (f. Brøderup Højskole 1870, d. Lillerød 1943)
Armstol med stel af bejdset og laseret bøg, udspændt i sæde og ryg med søgræs. Udført og mærket hos Fritz Hansen. Model 1462. 1930–40'erne.
Litteratur: Fritz Hansen produktkatalog 3808 fra 1938.
Stand
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.
Eftersyn
I
Aarhus
Auktion
Kategori
Sælges
Vurdering