2010/​1

Wilhelm Marstrand (f. København 1810, d. sst. 1873)

“Scene fra Ludvig Holbergs komedie ”Det Lykkelige Skibbrud, V. Akt". (1857–59). Usigneret. Olie på lærred. 95×135.

Ny Carlsberg Glyptotek ejer en anden version af nærværende maleri (med målene 90×127). Selve kompositionen er den samme, men både retsalens indretning og personerne er anerledes.

Nivaagaard ejer en skitse af samme scene, som både har lighedspunkter og forskelle med den på Glyptoteket og nærværende maleri.

Litteratur: Karl Madsen, “Wilhelm Marstrand”, 1905 s. 286–287:“ Det er gennem mange skitser og tegninger klart, at Marstrand har udarbejdet kompositionen for sit store billede af ”Det lykkelige Skibbrud“ med stor omhu. Det var ham ikke muligt at komponere dårligt, men han anvendte ofte meget arbejde og megen omtanke på at gøre en god komposition bedre”. Hereftergiver Karl Madsen en længere beskrivelse af, hvordan maleren har placeret sine personer, hvor især den stortalende officer med hatten med fjerbusk og den hovmodige adelsdame har en fremtrædende placering.

Marstrand fremstiller slutscenen, hvor alle møder op i retsalen for at høre dommeren afsige sin dom over Rosiflengius, der dømmes til at gå gennem byen iført “den spanske kappe”, der bestod af en tønde med et hul i bunden, stort nok til at lade et hoved passere. Redskabet anbragtes på personer, der havde givet anledning til offentlig uro, prostituerede kvinder og lignende. Straffen bestod i, at synderen enten førtes gennem byens gader, således f.eks. Rosiflengius i Ludvig Holbergs komedie Det lykkelige Skibbrud eller anbragtes i kirketiden ved kirkedøren, som genstand for den ind- og udgående menigheds spot.

Rosiflengius var en person der roste overdrevent og uden kritisk vurdering. ( “ros” og “i flæng”). Det straffes han for!

Hænger i showroom i hjørnet ved ældre malerier.

Krakeleringer. Retoucheringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 2. marts 2020

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag