872/​1000

Jean Deyrolle (f. Nogent-sur-Marne 1911, d. Toulon 1967)

“Gaudens”, Gordes 1958–1959, opus 589. Sign. J. Deyrolle samt sign. med titel og årstal på bagsiden. Tempera på lærred. 73×100

Litteratur: Georges Richar-Rivier: “Deyrolle. Catalogue raisonné oeuvre peint 1944–1967”, nr. 59.04, gengivet side 203. Udstillet: “Jean Deyrolle”, Galerie de France, Paris 1959. Udstillet: “Vor Tids Kunst 5”, Odense 1963, kat. nr. 27. Udstillet: “Euro-Kunst II”, Rejseudstilling i Danmark, 1964, kat. nr. 59. Proveniens: Dr. Erik Andreasen, København.

Malerier og grafik, 7. juni 2017

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

25.000 DKK