902/​631

Oluf Høst (f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966)

“Sankt Hans Nat”. Dobbeltsign. OH samt OH 53. Olie på lærred. 97×163. I original ramme med spor af kunstnerens proces.

Litteratur: Jørgen Nielsen: “Oluf Høst 1971”, trykt og udgivet som privattryk af Frederiksberg Bogtrykkeri, 1971, geng. helsides i farver som pl. XVI. Litteratur: Lars Kærulf Møller & Jens Erik Sørensen (red.): “Oluf Høst”, Bornholms Kunstmuseum, Kunstforeningen, København og Aarhus Kunstmuseum 1994, geng. helsides i farver s. 69. Udstillet: “Oluf Høst”, Kunstforeningen, København 1954, kat. 66 (stemplet på bagsiden). Udstillet: Kungliga Akademien för de fria konsterna, Stockholm 1956, kat. 122. Udstillet: “Mindeudstilling for Oluf Høst”, Louisiana Museum for Moderne Kunst, Humlebæk 1966, kat. 90 (mærkat på bagsiden). Udstillet: “Oluf Høst - udlånt fra en privat samling”, Gentofte Kommunes Skolevæsen, Vandreudstilling 1966, kat. 11. Udstillet: “Oluf Høst”, Bornholms Kunstmuseum, september - november 1994; Kunstforeningen, København, november 1994 - januar 1995 og Aarhus Kunstmuseum, januar - marts 1995. Udstillet: “Oluf Høst - Mellem himmel og jord”, Arken Museum for Moderne Kunst, Ishøj, september 2009 - april 2010. Udstillet: Udlånt til Oluf Høst Museet, Gudhjem, marts - oktober 2018. Proveniens: Bogtrykker Jørgen Nielsen, Frederiksberg. Erhvervet i 1954 direkte fra kunstneren og siden nedarvet i Jørgen Nielsens familie. Betegnet på bagsiden: “Købt Bornholm 1/3–54”.

“Sankt Hansaften, hvor det faste opløses, og duften får form” (ledsagende citat til maleriet i Jørgen Nielsens bog fra 1971)

På denne sommers auktion i Bredgade er det en helt særlig glæde at kunne præsentere et ekstraordinært og på alle måder betydningsfuldt værk af Oluf Høst, nemlig det store maleri “Sankt Hans Nat” fra 1953. Værket har siden 1954 befundet sig i samme families eje, og har aldrig tidligere - på trods af talrige udstillinger - været udbudt til salg. Værket stammer fra bogtrykker og ejer af Frederiksberg Bogtrykkeri, Jørgen Nielsens samling, der må regnes blandt de mest betydelige private samlinger af Høst-værker opbygget i kunstnerens egen samtid. Oluf Høst og Jørgen Nielsen mødtes første gang i 1944 og udviklede over årene et nært venskab, der er dokumenteret i en omfattende korrespondance, der i dag befinder sig på Det Kongelige Biblioteks og er delvist gengivet i Jørgen Nielsens hyldestbog til Høst fra 1971.

Sankt Hans Aften er et kalendermæssigt højdepunkt for mange mennesker, ikke kun i Danmark men i Norden generelt. Hér ved midsommer får vi - endelig - de lange lyse dage og nætter, som vi geografisk er bundet til at drømme om resten af året. Oluf Høsts “Sankt Hans Nat” er en intens sansemæssig fortætning af sommer i et usædvanligt storladent format. Den kontrastfyldte stemning omkring et Sankt Hans bål - ildens voldsomme kraft og varme mod nattehimlens klare kølighed - fremstilles, så den næsten kan duftes.

Samtidig demonstrerer værket til fulde Oluf Høsts suverænitet som modernistisk kunstner, der går helt til yderpunktene af de maleriske virkemidler: Ren intens farvekraft og stærkt ekspressiv, næsten spontan, penselskrift. Samtidig slippes den motiviske inspiration aldrig og et værk som “Sankt Hans Nat” demonstrerer overbevisende, hvor tæt kunstneren kan gå på den rene abstraktion uden at miste motivets jordforbindelse.

Malerier og skulpturer, 8. juni 2021

Vur­dering

500.000–600.000 DKK

Hammerslag

1.550.000 DKK