Madsen & Østervig (, Møbelarkitekter, Odense)
Armstol af bejdset bøg. Ryg og kanter udspændt med flettet papirgarn. Løs hynde i sæde betrukket med mørkegrå uld. Model 33. Formgivet 1953. Udført hos P. Jeppesen. Udgået fra Asbjørn Møbler, med etiket herfra.
Tildelt 1. præmie ved Møbelhandlerforeningens arkitektkonkurrence i Forum 1953.
Litteratur: “Møbler”, særnummer af Møbelhandleren 1953, s. 14–16.
“Møbler” nr. 9–1953, s. 2. I annonce fra P. Jeppesen.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Falmet, lak med slitage. Hynde med huller og løse syninger. En anelse porøs polstring.
Moderne kunst og design, 24. marts 2020
11 bud