Joan Miró (f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983)
Komposition fra “Joan Miró Lithographe II”, 1975. Sign. Miro, XX/LXXX. Litografi i farver. Bladstørrelse 44,5×37. Uindrammet.
Litteratur: Cramer nr. 1047.
Papiret er gulnet. Misfarvninger. Løs i passepartout.
Moderne kunst og design, 25. juni 2024