2139/798
Et par væglamper af patineret messing. Skærm af opalglas. Udført hos Louis Poulsen, 1950'erne. H. 30. L. 32. (2)
Litteratur: Louis Poulsen katalog B 61, 1950'erne.
Alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og iret stel. Mindre kantafslag på nederste kant på skærme. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 28. september 2021
Vurdering
Hammerslag
27 bud