2009/927
Dansk møbeldesign
“Captain's bar”. Hjemmebar af palisander monteret på hjul, udklappelig top med sort formica, indvendig tre skuffer og hylder med afskærmning, greb og beslag af messing. Udgået fra Dyrlund Smith. 1960erne. H. 90. L. 45/90/180. B. 30/60.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og skjolder. Ujævn falmet. Rester fra klistermærke.
Moderne kunst og design, 25. februar 2020
Vurdering
Hammerslag
11 bud