2009/814
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Kuglen/Louvre”. Pendel med stel af forkromet aluminium, hvidlakerede skærme, baldakin af hvid plast. Udført hos Louis Poulsen. H. 65. Diam. 60.
Litteratur: “Tænd!”, afb. s. 269 og 271.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Skærme med enkelte skævheder. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 25. februar 2020
Vurdering
Hammerslag