12115/67
Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
Lænestol med stel af mørkbejdset mahogni, hynder betrukket med lyst møbelstof. Model PJ 112. Formgivet 1951. Udført og mærket hos P. Jeppesen.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Uorginale hynder med slitage samt nogle defekter.
Kunst, antikviteter & design, 15. april 2021
Vurdering
Hammerslag
16 bud