1947/​313
Orivit: Jugend prydvase af koboltblåt og lilla glas med montering af sølvplet. 20. årh.s begyndelse. H. 49.

Be­skriv­el­se

Jugend prydvase af koboltblåt og lilla glas med montering af sølvplet i form af blomstergrene og kanneleringer, gravering på forsiden “I taknemlig Erinding fra B.B. i Sct. Olaf Logen I.O.O.F. 6–5-1912”. Montering udført og stemplet hos Orivit, nr. 3589. 20. årh.s begyndelse. H. 49.

Montering med slitage. Undersøgt med montering, uden garanti for skjulte fejl. Ridser og mærker.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019

Glas

Vur­dering

2.000 kr.

Hammerslag

1.950 kr.

(Autobud) 1.950 kr.
1.900 kr.
(Autobud) 1.850 kr.
1.800 kr.
(Autobud) 1.750 kr.
1.700 kr.
(Autobud) 1.600 kr.
1.550 kr.
1.000 kr.