1947/313
Orivit
Jugend prydvase af koboltblåt og lilla glas med montering af sølvplet i form af blomstergrene og kanneleringer, gravering på forsiden “I taknemlig Erinding fra B.B. i Sct. Olaf Logen I.O.O.F. 6–5-1912”. Montering udført og stemplet hos Orivit, nr. 3589. 20. årh.s begyndelse. H. 49.
Montering med slitage. Undersøgt med montering, uden garanti for skjulte fejl. Ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019
Vurdering
Hammerslag