1947/​313

Orivit

Jugend prydvase af koboltblåt og lilla glas med montering af sølvplet i form af blomstergrene og kanneleringer, gravering på forsiden “I taknemlig Erinding fra B.B. i Sct. Olaf Logen I.O.O.F. 6–5-1912”. Montering udført og stemplet hos Orivit, nr. 3589. 20. årh.s begyndelse. H. 49.

Montering med slitage. Undersøgt med montering, uden garanti for skjulte fejl. Ridser og mærker.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.950 DKK

(Autobud) 1.950 DKK
1.900 DKK
(Autobud) 1.850 DKK
1.800 DKK
(Autobud) 1.750 DKK
1.700 DKK
(Autobud) 1.600 DKK
1.550 DKK
1.000 DKK