1245/​830

Bernt (f. 1937, d. Farum 2017)

To-personers sofa og lænestol med stel af mahogni, sæde, sider og ryg med fransk rørflet, løse hynder med cognacfarvet patineret skind. Udført hos Wørts snedkerier. Sofa L. 124. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Stel med enkelte ridser og mærker. Hynder med en del patina. Gjorde under bunden trænger til fornyelse.

Moderne kunst og design, 6. november 2012

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

6.000 DKK

6.000 DKK