1418/​693

Erik Jørgensen

Fritstående tre-pers. sofa med ben af sortbejdset træ. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med patineret lyst naturskind. Udført hos Erik Jørgensen Møbelfabrik. L. 200.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med brugspatina, herunder overfladiske krakeleringer og skjolder. Brændemærke i sædehynde, skjult under ryghynde.

Moderne kunst og design, 29. april 2014

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag